شنبه 27 بهمن 1397
قالب وردپرس
خانه / اخبار / ۵۷ معدن فعال در کهگیلویه و بویراحمد

۵۷ معدن فعال در کهگیلویه و بویراحمد

بزرگترین معدن فسفات کشور با ۸۱ میلیون تن ذخیره قطعی قابل بهره‌برداری در کوه «لار» در بخش «چرام» از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.  

پشتازخبر:استان کهگیلویه و بویراحمد واقع در جنوب‌غربی ایران، دارای بزرگترین معادن رسوبی بسیاری است. این استان دارای بزرگترین معدن فسفات کشور و همچنین دارای معادن مهمی ازجمله معادن بوکسیت، معدن مس، ذخایر گوگرد، معدن سنگ‌های ساختمانی و معادن گچ است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی نزدیک به ۱۶ هزار و ۲۶۴ کیلومترمربع در ادامه کوه‌های زاگرس در جنوب‌غربی ایران قرار دارد. کارخانه سیمان یاسوج از مهم‌ترین کارخانه‌های استان است که سالانه بخش زیادی از تولیدات آن به خارج صادر می‌شود. کارخانه سیمان مارگون در شهرستان بویراحمد نیز در این استان در دست ساخت است. کهگیلویه و بویراحمد چندین معدن بزرگ فسفات با عیار ۸/۵درصد را در دل خود جای داده است. ذخیره قطعی معادن این استان، افزون بر یک میلیارد و ۷۵۵ میلیون تن اعلام شده است. برپایه آمارها شمار شاغلان بخش معدن استان ۹۰۰ نفر است که بیشتر آنها در معادن سنگ لاشه، کارخانه سیمان و کارخانه‌های گچ مشغول به کار هستند.
۵۷ معادن فعال در استان
عمده‌ترین معادن استان کهگیلویه و بویراحمد معادن رسوبی هستند. درباره معادن این استان، داریوش دیودیده، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: ۱۰ نوع مواد معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد یافت می‌شود. البته در سطح استان معادنی وجود دارد که هنوز در مرحله کشف قرار دارند. حدود ۸۰ پروانه بهره‌برداری معدن در سطح استان صادر شده که ۵۷ معدن فعال هستند و ۱۳ معدن در حال تجهیز و ۱۰ معدن نیز غیرفعال هستند.
دیودیده با اشاره به انواع مواد معدنی که در سطح استان وجود دارند، عنوان کرد: مواد معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر از نوع رسوبی هستند، فسفات و بوکسیت، فلدسپات و مخلوط‌های شن و ماسه‌ای و همچنین گچ و آهک در این استان یافت می‌شود. البته همچنین معادن سنگ‌های تزئینی و سنگ لاشه نیز در استان وجود دارد.
وی در ادامه با اشاره به معادن شاخصی که در استان وجود دارند، تصریح کرد: از نظر ساختار زمین‌شناسی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه کانی‌های فلزی ضعیف، اما از نظر کانی‌های غیرفلزی ظرفیت‌های مناسبی دارد که باید مطالعات اکتشافی و تفصیلی روی آن انجام شود. فسفات، سنگ‌های تزئینی و لاشه، گچ و بوکسیت جزو معادن سرآمد استان به‌شمار می‌روند. این معادن، معادنی هستند که پروانه بهره‌برداری آنها صادر شده و استخراج از آن نیز انجام می‌شود.

 
قطب تولید سیمان
به‌واسطه وجود مواد اولیه سیمان، صنایع معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد شکل گرفته‌اند و کارخانه‌های سیمان‌سازی این استان را به یکی از قطب‌های سیمانی کشور تبدیل کرده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد درباره صنایع معدنی فعال در سطح استان عنوان کرد: کارخانه سیمان با ۷۰۰ تن تولید سیمان در روز در استان مشغول به کار است. کارخانه سیمان دیگری نیز با پیشرفت فیزیکی ۹۵درصد در حال احداث است.
درحقیقت با راه‌اندازی کارخانه سیمان مارگون، سیمان دهدشت و سیمان سفید گچساران زمینه‌سازی بسیار مناسب در زمینه تامین و صادرات سیمان برای استان فراهم و کهگیلویه و بویراحمد به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید سیمان کشور مطرح خواهد بود.
دیودیده در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین یک کارخانه آجرپزی با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن سالانه به بهره‌برداری رسیده است. به علاوه آن واحد فرآوری گچ‌های سنتی و حدود ۵۰ واحد کارخانه‌های شن و ماسه شن در استان مشغول به کار هستند.
سرمایه‌گذاری‌های معدنی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به سرمایه‌گذاری معدنی که در استان انجام شده، خاطرنشان کرد: برای بخشی از معادن استان پروانه صادر شده، اما هنوز استخراجی انجام نشده است. برای برخی معادن خاک نیز گواهینامه کشف صادر شده است.
دیویده در ادامه خاطرنشان کرد: فسفات جزو مواد معدنی است که در نقاط مختلف استان یافت می‌شود، از این‌رو از بهره‌برداران در این زمینه دعوت به عمل آمده که در حال حاضر نیز در دست مطالعه و بررسی است و به همین منظور برای آن گواهینامه کشف صادر شده و واحدهای بررسی آن نیز آغاز به کار کرده است. وی افزود: در زمینه نیترات نیز سرمایه‌گذاری‌هایی انجام و جواز تاسیس آن نیز صادر شده که در حال راه‌اندازی و شروع به کار است.
مشکلات معدنی
کهگیلویه و بویراحمد دارای معادن فراوانی شامل معدن مس خونگاه با عیار بالای
۲/۵ درصد، معدن بوکسیت، سیلیس و خاک نسوز بوده که به‌دلیل قرار گرفتن در مناطق حفاظت‌شده امکان استخراج آنها امکانپذیر نیست و با مشکلاتی همراه است. سرمایه‌گذاری در بخش معادن غنی کهگیلویه و بویراحمد نیازمند اطلاع‌رسانی و تبلیغات گسترده‌تری است و در این زمینه باید تلاش بیشتری از سوی رسانه‌های استان انجام شود.
درباره مشکلاتی که بر سر راه معادن استان وجود دارد، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات معدنی در استان به این مسئله برمی‌گردد که معادن استان بیشتر رسوبی هستند. این معادن رسوبی که گاهی بهره‌برداری آن به طریق زیرزمینی انجام می‌شود، از نظر برخورداری زیرساختی و ارتباطی چه به شکل ریلی چه به شکل جاده‌ای با مشکل روبه‌رو هستند. دیودیده با اشاره به اینکه صنایع معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد چندان قوی نیست، تصریح کرد: صنایع معدنی استان در حقیقت تازه آغاز به کار کرده‌اند. البته برخی از آنها در حال اجرا هستند و برخی نیز تازه به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند. به همین دلیل زیرساخت‌های لازم برای بهره‌برداری از معادن در سطح استان وجود ندارد. وی تاکید کرد: امکاناتی چون جاده، آب و برق و گازرسانی زیرساخت‌های لازم برای معدن‌کاری است که در این زمینه استان با مشکل مواجه است. این مقام مسئول در استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: البته ما مشکلات زیرساختی را به وزارتخانه منعکس کرده‌ایم، اما همچنان منتظر مساعدت و کمک وزارتخانه برای این مشکلات زیربنایی هستیم. همچنین دیودیده با اشاره به مشکلات ماشین‌آلات معدنی عنوان کرد: ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی نیز در استان قدیمی شده‌اند و نیازمند فناوری‌های جدید در این زمینه هستیم. هرچند با توجه به اینکه تبادلات اقتصادی دچار مشکل و رکود است، امکان تعویض چندانی برای آنها وجود ندارد.

درباره ی aghaz

همچنین ببینید

سلبریتی‌ها در دام مدعیان “ضمانت امنیت فضای مجازی”

یک کارشناس امنیت فضای مجازی نسبت به ادعای شغلی تحت عنوان تضمین‌گر امنیت در فضای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *