جمعه 02 فروردین 1398
قالب وردپرس
خانه / اقتصادی / دکتر مینا مهرنوش:برای تحقق هدف نرخ رشد 8 درصدی برنامه ششم از چه روش تامین منابع مالی استفاده خواهد شد؟

دکتر مینا مهرنوش:برای تحقق هدف نرخ رشد 8 درصدی برنامه ششم از چه روش تامین منابع مالی استفاده خواهد شد؟

دکتر مینا مهرنوش
این شرایط محصول کمبود تقاضا و همچنین عرضه و نااطمینانی‌های موجود در سطح اقتصادی، به تعویق انداختن تصمیم‌های فعالان اقتصادی، مضیقه مالی و مشکلات تامین مالی، بالا بودن هزینه تامین و فضای نامناسب کسب‌وکار است. اما آمارهای اقتصادی آذرماه از جمله میزان تولیدات صنایع منتخب و آمار فروش املاک در تهران و میزان واردات و صادرات بیانگر نوعی تحرک در اقتصاد ایران است.
انتظار بر این بود که با اعلام موفقیت‌های برجام و انجام مراودات بین‌المللی، تحرک جدیدی در اقتصاد ایران ایجاد شود که البته اثرات آن را در تحولات بازار بورس اوراق بهادار در هفته‌های جاری شاهد بودیم.

سوال این است که آیا این تحرک جدید برای سال 1395 و در طول سال‌های برنامه ششم تدوام خواهد داشت و آیا مسیر رشد اقتصادی متناسب با اهداف برنامه ششم تغییر می‌کند؟
لازم به توضیح است که مطابق اسناد منتشر شده برنامه ششم بناست متوسط نرخ رشد اقتصادی به 8 درصد افزایش یابد، به‌گونه‌ای که در سال‌های اولیه برنامه با اتکا به ظرفیت‌های خالی اقتصاد نرخ‌های رشد بالاتر و نهایتا همراستا با تغییر ساختارهای اقتصاد ایران و بهبود شرایط درونی و بیرونی و بهبود محیط کسب و کار و نهایتا ارتقای بهره‌وری نرخ‌های رشد پایدار فراهم شود.
همچنین مطابق اسناد منتشره برای تحقق این سطح از نرخ رشد اقتصادی نیازمند 15.5 درصد رشد سالانه سرمایه‌گذاری یا به تعبیر دیگر حدود 700 هزار میلیارد تومان منابع مالی سالانه برای سرمایه‌گذاری هستیم.
اما آیا اقتصاد ایران قابلیت تامین این حجم از منابع مالی را دارد یا به عبارت دقیق‌تر برای تحقق هدف نرخ رشد 8 درصدی برنامه ششم از چه روش تامین منابع مالی استفاده خواهد شد؟
قابل ذکر است حجم کل سرمایه‌گذاری در سال 1393 معادل 288 هزار میلیارد تومان و عمدتا از مسیر تسهیلات بانکی، بودجه‌های عمرانی دولت، سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های دولتی و نهایتا بازار سرمایه بوده است.قاعدتا این شیوه تامین منابع مالی و ادامه این روند نمی‌تواند نیازهای اقتصاد ایران را برای برنامه ششم تامین کند.لذا مطابق سند برنامه، سیاست‌گذار از منابع مالی خارجی شامل منابع تسهیلات بلندمدت (فاینانس)، قراردادهای مشارکتی خارجی (شامل بیع متقابل و روش مشابه) و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (شامل FDI , FPI) به عنوان راه‌حل کلیدی تامین منابع مالی یاد کرده است.مطابق این سند لازم است سالانه تا 12 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی، 18 میلیارد دلار قراردادهای مشارکتی و 20 میلیارد دلار فایناس از خارج از کشور تامین شود. لازم به ذکر است عملکرد موارد فوق در سال 1393 بسیار پایین و مجموعا کمتر از 3 میلیارد دلار بوده است. بنابراین یکی از چالش‌های برنامه ششم تامین منابع مالی خارجی خواهد بود. خوشبختانه انجام برجام و سیاست دولت یازدهم درباره تعامل سازنده با جهان و منطقه و مجموعا تحرکات پدید آمده و توافقات جدید امیدواری‌های خوبی را در این خصوص ایجاد کرده است. خرید تا 25 میلیارد دلار هواپیما به اتکای منابع فاینانس با تضمین ایتالیا به خوبی این تغییرات را نشان می‌دهد. ولیکن در مجموع رسیدن به این سطح از منابع خارجی به‌ویژه سرمایه‌گذاری‌های مشارکتی و مستقیم خارجی کار بسیار سختی خواهد بود که با ساختارهای نهادهای مرتبط در ایران همخوانی ندارد؛ بنابراین لازم است دولت برای سال‌های آینده تدبیر مناسبی در این مقصود بیندیشد. تغییر ساختار نهادهای مسئول تامین مالی خارجی و تغییر روش‌ها و رویکردهای آنها و همچنین تلفیق سیاست‌ها و فرصت‌های تجاری کشور برای تامین سرمایه‌گذاری خارجی از آن جمله خواهد بود. همچنین تطابق سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با بازار 400 میلیونی همسایگان ایران و همچنین بازار جذاب خود کشور می‌تواند از راهکارهای موثر در این زمینه باشد.

درباره ی aghaz

همچنین ببینید

بدهی به ورزشگاه آزادی دردسرساز شد؛ بازی‌های استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه تختی!

در صورتی که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهی خود را به ورزشگاه آزادی پرداخت …

3 دیدگاه

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق
    فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت
    ما دیدن کنید

  2. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *