شنبه 27 بهمن 1397
قالب وردپرس
خانه / اخبار / با شعار اقتصاد کشور درست نخواهد شد

با شعار اقتصاد کشور درست نخواهد شد

باید اعتراف کرد که وضع اقتصادی کشور بیش از آن چه در تصور بگنجد بیمار و نابسامان و لجام گسیخته است و از تاثیرات و تبعات اجتماعی و سیاسی و اخلاقی خطرناک و زیانبار آن نباید غافل بود و این در حالی است که کمتر کسی به فکر چاره ای جدی و عملی است و این بیماری مزمن جلو چشم مسؤولان رو به گسترش است. مخصوصا مسئله تورم و گرانی که با معیشت اکثریت مردم سر و کار دارد.

این پدیده محصول عوامل متعددی است که بعضا ناخواسته و غیرقابل اجتناب بوده و بازتاب تحریم ها و فشارها و اخلال هائی است که از سوی دشمنان خارجی هدایت و طراحی شده است. اما نباید تمام مشکل را معلول این علت برشمرد و به کلی شانه از زیر بار مسئولیت آن خالی کرد بلکه باید با شهامت و شجاعت پذیرای مسئولیت مشکلاتی بود که از رهگذر ندانم کاری ها و غفلت خودی ها بر مردم و کشور تحمیل شده است. هم چنان که نقش سوداگران و رانت خواران و تروریست های اقتصادی را نیز نباید نادیده گرفت و برخورد جدی با آنان را فراموش کرد و به دفع الوقت گذرانید و با شعار و وعده از کنار آن گذشت و رسیدگی به پرونده های آنان را نیمه کاره گذاشت و به بایگانی سپرد که اثرات منفی آن فوق العاده برای روح و روان جامعه نامطلوب و زیانبار است.

از سوی دیگر مساله کارخانه های سنتی ما است که امروزه با مشکل روبرو است و نیروهای کار با مشکل حقوق دست به گریبان، چرا که فراورده های داخلی در کارخانه ها انبار می شود و دروازه های کشور به روی واردات گشوده می گردد و عملا کشور بازاری می شود برای بیگانگان و مصرف کالاهایی که از شرق و غرب سرازیر است و نمایشگاهای ما به ترویج و تبلیغ آن می پردازند! دیگر آن که برخی نهادهای کشور که داعیه انقلابی بودن را بیش از دیگران دارند و فلسفه وجودیشان خدمت به محرومان جامعه است عملا در خدمت پولدارها قرار گرفته اند و دست به کار تجارت های بزرگ و احداث ساختمان های آسمانخراش و پرقیمت تجاری و مسکونی زده که ویژه زندگی مرفهین بی درد و اصحاب رفاه و تجمل است و پس از چندی این نهادها اعلام ورشکستگی می کنند و فلسفه وجودی آنان بالاخره معلوم نیست چیست.

به نظر می رسد اقتصاد ایران مدتهاست دچار  بیماری شده است هر چند که مسوولان سعی می کنند شعارهای دیگری سر بدهند. و این هشدار وجود دارد که ادامه این روند و دست روی دست گذاشتن نتیجه نامطلوبی خواهد داشت.

حسین کریمی

درباره ی mona

همچنین ببینید

سلبریتی‌ها در دام مدعیان “ضمانت امنیت فضای مجازی”

یک کارشناس امنیت فضای مجازی نسبت به ادعای شغلی تحت عنوان تضمین‌گر امنیت در فضای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *